Jaki czas trwania lokaty jest odpowiedni dla każdego?

Planując założenie lokaty bankowej po pierwsze trzeba upewnić się, jakie oprocentowanie lokat oferuje wybrany przez nas bank. Zależy ono wielokrotnie od okresu trwania lokaty oraz od tego, jak wielki kapitał początkowy posiada potencjalny klient. shutterstock_138057131

Lokaty bankowe jako, że są bardzo popularnymi środkami oszczędnościowymi, nie są oprocentowane zbyt wysoko. Jeśli nasz kapitał początkowy jest niewielki to powinniśmy uzbroić się w cierpliwość, jeśli chcemy doczekać się jakiegoś zysku. Przy mniejszych kwotach oprocentowanie lokat pozwala na zarobienie kilku lub kilkunastu złotych w ciągu jednego okresu trwania. Mimo to, popularność takiego sposobu oszczędzania pieniędzy od lat nie maleje. Czym jest to spowodowane?

Przede wszystkim, lokaty bankowe są bardzo bezpiecznymi inwestycjami. Powierzając nasze pieniądze wybranemu bankowi, najczęściej o ustabilizowanej pozycji społecznej możemy być pewni, że nasze pieniądze nie zaginą i nie będziemy mieć problemów związanych z dalszymi inwestycjami. Banki mają bardzo różnorodne oferty dotyczące lokaty i to również sprawia, że klienci często zgadzają się na utworzenie depozytu nawet przy niewielkim kapitale. W niektórych instytucjach bankowych są różne możliwości wyboru odnośnie czasu trwania. Klient dowolnie od swoich zamierzeń może wybrać lokaty bankowe zakładane na czas tygodnia, miesiąca czy nawet kilku lat.

Oczywiście porównanie lokat, które mają różne czasy trwania wydaje się bezsensowne, ponieważ dłuższe składowanie pieniędzy wiąże się ze zmianami sytuacji finansowej na rynku i trudno określić, czy korzystniejsza jest lokata na dłuższy czas czy na kilka miesięcy. Na pewno w przypadku planowania w niedalekiej przyszłości inwestycji wymagającej większych nakładów finansowych potencjalny klient powinien wybrać ofertę krótkoterminową.

Wybór dłuższego czasu trwania lokaty wiąże się z utratą zarobionych odsetek w przypadku przedterminowego rozwiązania depozytu. Z pewnością jest to korzystniejsza opcja dla tych, którzy postanowili oszczędzać pieniądze na tak zwaną czarną godzinę.

Więcej informacji znajdziesz na konta-oszczednosciowe.blogspot.com

Ten wpis został opublikowany w kategorii Domowe finanse i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *