Jaki zysk przynosi nam lokata?

Lokaty bankowe to zdecydowanie najpopularniejsze produkty oszczędnościowe zaraz obok kont oszczędnościowych. Pierwsze rozwiązanie jest nieco prostsze i charakteryzuje się wyższym oprocentowaniem. Natomiast konta oszczędnościowe są elastycznym rozwiązaniem, ponieważ umożliwiają wcześniejszą wypłatę wszystkich środków bez utraty odsetek. Savings

Jest to forma lokowania środków dla osób, które nie potrafią przewidzieć momentu, kiedy będą potrzebowali swoich oszczędności. Jeśli chodzi o oprocentowanie lokat, to jest ono nieco wyższe niż kont oszczędnościowych. Dokładna wartość tego parametru jest silnie uzależniona od wysokości stóp procentowych, które są jednolite dla całej krajowej gospodarki. Niestety, ale większość społeczeństwa nie posiada wystarczającej wiedzy w zakresie tych produktów bankowych, co nie pozwala na wybór najkorzystniejszej oferty.

Obliczenia dla przykładowej lokaty

Tak jak wszystko inne, także ten problem najlepiej jest przedstawić na przykładzie. Dajmy na to, że klient banku posiada 10 000 złotych wolnych środków finansowych i chce je ulokować na bezpiecznym depozycie bankowym, jakim jest lokata. Oprocentowanie konkretnej lokaty w jednym z banków wynosi 3% w skali roku. Ile będą wynosiły odsetki, jeśli czas trwania tej lokaty to 12 miesięcy? Odpowiedź na to pytanie jest banalna, ponieważ jest to po prostu 3% z 10 000 złotych, a więc 300 zł. Jak powszechnie wiadomo, wiele banków udostępnia ofertę lokat kilku miesięcznych lub półrocznych.

W tym ostatnim przypadku, zysk z ulokowania środków wyniósłby 150 złotych, a więc połowę wcześniejszej kwoty. Analogicznie liczy się każdy inny przypadek, więc jak widać nie jest to takie trudne jak mogłoby się wydawać. Pamiętajmy, że nawet najlepsze lokaty nie zwalniają nas z obowiązku zapłaty należnego podatku dla państwa. Jest to niestety nieuniknione. Warto poszukać najkorzystniejszej dla nas oferty, ponieważ może nam to przynieść wymierne korzyści. Dobrze jest skorzystać z zestawienia wszystkich propozycji banków, jakim jest ranking lokat internetowych znajdujący się w Internecie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Oszczędzanie w banku i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *