Dlaczego warto założyć konto oszczędnościowe?

Decydując się na wybór rachunku oszczędnościowego, jako formy gromadzenia środków trzeba wiedzieć, czym tak naprawdę jest ten produkt bankowy i jakie są jego zalety oraz wady. Rachunek taki to przede wszystkim szczególne połączenie lokaty oraz tradycyjnego rachunku rozliczeniowego. Gdzie, zatem tkwią możliwe niedogodności takiego rozwiązania?shutterstock_157342325

Po podjęciu decyzji o założeniu rachunku oszczędnościowego oczywiście trzeba udać się do banku i tam może się okazać, że pojawi się pierwsze zaskoczenie. Rachunek oszczędnościowy to zazwyczaj konto podrzędne wobec podstawowych rachunków, które choć w nazwie mają określenie oszczędnościowy to w gruncie rzeczy nie mają z nim nic lub nie wiele wspólnego. Konta oszczędnościowe natomiast to wyjątkowo ograniczone pod względem funkcjonalności produktu, których głównym celem jest gromadzenie i pomnażanie środków na podstawie zmiennej stopy procentowej. Rachunek taki, co do zasady będzie posiadał jedynie opcję wpłaty i wypłaty z niego środków często tylko i wyłącznie za pośrednictwem konta podstawowego.

Dla chcących oszczędzać niewątpliwą zaletą konta oszczędnościowego będzie to, że zgromadzone środki są pomnażane w oparciu o zmienną ale jednak dużo wyższą niż na standardowym RORze wysokość stopę oprocentowania. Co ważne, konto oszczędnościowe pozwalana na pomnażanie odsetek od zdeponowanej kwoty niezależnie od jej wysokości. Co za tym idzie już najmniejsza suma pozwala na osiąganie zysków z tytułu naliczonych odsetek. Dodatkowo, według konta-oszczednosciowe.blogspot.com, w przeciwieństwie do lokat terminowych, rachunki oszczędnościowe pozwalają na stały i elastyczny dostęp to zgromadzonych oraz namnożonych środków bez utraty uzyskanych kwot. Podobnie wygląda sytuacja, kiedy zajdzie konieczności wpłaty środków na konto oszczędnościowe. W żadnym przypadku nie zmienia to warunków, na jakich gromadzone są środki.

Do wad rachunków oszczędnościowych trzeba niestety zaliczyć fakt, że większość z nich wskutek ograniczeń nakładanych prze banki nie pozwala na dowolną liczbę przelewów z i na dane konto. Powyżej wskazanej przez instytucje liczby przelewów można spotkać się z opłatami za każdy pojedynczy przelew. Choć z reguły jest tak, że nie wykonuje się sporej liczby przelewów z tego typu produktów bankowych to jednak należy zwrócić uwagę na to, jakie koszty mogą wiązać się z przekroczeniem limitu narzuconego przez banki. Należy pamiętać także o tym, że oprocentowanie rachunków oszczędnościowych, choć jest wyższe niż tradycyjnych RORów to często wynosi mniej niż to, które można spotkać na lokatach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Domowe finanse i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *